24 Yıl Dondurulan Embriyo Doğdu

gettyimages
Bilgi olsun diye:
Kasım 2017'de, bir bebek 24 yıldır dondurulmuş en uzun süreli saklanan canlı bir 
embriyo tarafından başarıyla doğdu; Emma bebek, bilimin sadece birkaç kısa yıl
içinde geliştirdiği inanılmaz doğurganlık çözümlerinin bir örneğidir.

Dondurulmuş Embriyolar

Snowbaby”, depoda dondurulmuş ve potansiyel doğum için korunan
embriyoyu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Kasım 2017’de şimdiye
kadar depolanmış en uzun dondurulmuş embriyo, Tennessee’de başarıyla
doğdu. İsimsiz donörlerden yaratılan embriyo, annesi Tina Gibson’un kendi
doğumundan sadece 1 yıl sonra 14 Ekim 1992’de donduruldu.

24 yaşındaki dondurulmuş embriyo, başlangıçta ebeveyn Tina ve Benjamin
Gibson için bile sürpriz oldu. Şimdi 26 yaşında olan Tina, CNN’de verdiği bir röportajda ilk olarak şunları söyledi: ”25 yaşında olduğumu biliyor musunuz? Bu embriyo ve ben
en iyi arkadaşlar olabilirdik. Benim istediğim sadece bir bebekti, bunun dünya
rekoru olup olmaması umrumda değil.

Dileği gerçekleşti: Emma Gibson 25 Kasım 2017’de doğdu.

Emma bebeğin doğumundan önce, bilinen en uzun ömürlü ve başarılı ”snowbaby” doğumu 20 yıl dondurulmuş bir embriyoydu. Gibsonlar ebevenylik konusunda çok heyecanlılardı. Bu da tıbbi ve bilimsel açıdan olağanüstü bir başarı. Bu, Emma gibi olan embriyoların, kistik fibrozisi olan BenjaminGibson gibi doğurganlıkla uğraşan potansiyel ebeveynler için güvenli bir şekilde bağışlanabileceğini ve dondurulabileceğini gösteriyor.

DOĞURGANLIĞIN GELECEĞİ

Doğurganlık ve doğum, Gibsons durumunda olduğundan çok daha farklı görünüyor. Bebeğin doğuşundan 24 yıl önce yaratılmış bir embriyo, yalnızca futüristik doğurganlık buz dağının görünen tarafı.

Geçen yıl, prematüre kuzuların içine yapay rahimler geliştirildi. Gelişime 150 gün kala kuzuların içine büyümelerini sürdürmeleri için uterus benzeri sıvı dolu bir ‘biobag‘ içine yerleştirildi. İnsanlarda 22 haftaya eşdeğer gelişme aşamasında iken, ne insan ne de kuzu rahim dışında tek başlarına hayatta  kalamaz. Ancak biobaglar 4 hafta sonra kuzularda akciğerler ve tüylerlerin oluşumunu sağladı ve en önemlisi dış dünyada kendi başlarına hayatta kalmayı başardılar. Bu teknik, tehlikeli derecede erken doğan bebeklerin
hayatlarını kurtarabilir ve erken doğumdan gelebilecek problemleri kalıcı bir şekilde engelleyebilir.

Ayrıca bu yıl ABD’de bir kadın rahim nakli yapıldıktan sonra başarılı bir şekilde doğum yaptı. Bu umut verici gelişme, rahimsiz doğanların ya da ciddi tıbbi komplikasyonları olan transseksüellerin potansiyel olarak doğum yapabileceklerini göstermektedir.

Başka bir verimlilik mucizesi olan bir kadın, ergenlik öncesi yok olan bir yumurtalık sayesinde başarıyla doğum yaptı. Kısır farelerin başarılı bir şekilde doğum yapmalarını sağlayan 3D baskılı yumurtalıkların vaadi bile var.

Bu gelişmeler futüristik tıbbi ilerlemeler gibi görünse de, aile olmayı hayal eden pen çok kişi için eşsiz bir fırsat. Her kadın rahimle doğmaz. Bazen de uzun yıllar boyunca doğurganlık ile mücadele eden insanların oranı çok yüksektir.

Fikirden doğuma olan yolculuktaki gelişmeler, herkesin seçebileceği bir aileye olmaya başlamanın, daha önce insanların hiç görmediği yeni bir seçenek sunarak geleceğin temellerini oluşturmaktadır.

çeviri kaynağı: https://futurism.com/meet-baby-emma-frozen-embryo-23-years/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz