3-boyutlu yazıcı teknolojisi şu anda hayatımıza yeni yeni girdi gibi görünse de, aslında bu yöntem laboratuvar ortamlarında yaklaşık 30 sene önce başlıyor. MIT(Massachusetts Institute of Technology)’deki mühendis ekibin lideri Dr. Ely Sachs ilk kez 3-boyutlu yazıcı kavramını kullandığında, bundan yaklaşık 30 sene önce idi.

Geçenlerde, 3-boyutlu yazıcı hayranı, maker ve hacker Branden Gunn’ın bir partide, yine Dr.Sachs ekibinde çalışan Jim Serdy ile sohbet ederken Jim bir an ortadan kayboluyor ve arabasının bagajından Branden’a uzun süre saklayacağı bir hediye getiriyor. Hediye gerçekten enteresan: yaklaşık 20 yıl önce basılmış bir Ayasofya. İlk yapıldığından Ortodoks kilisesi olarak kullanılan, daha sonra Osmanlı döneminde camiiye çevrilen ve bugün İstanbul-Sultanahmet bölgesindeki en büyük müzelerden biri olan Ayasofya, bugünkü ev tipi 3-boyutlu yazıcılardan daha farklı bir yöntem ile basılmış.
MIT Alpha 3D Printer (Image Credit: Mit.edu)MIT Alpha 3D

Aliminyum tozlar ve özel yapıştırıcı malzeme kullanılarak, elektrik alanlarının rehberliğinde keskinlik sağlanmış ve yapıştırıcı, yazıcı kafası ve tozun tam uyumu gerçekleşmiş. MIT Alpha 3D ile basılan, sadece 4cm. eni olan bu model, basıldığı tarihe göre oldukça güzel detaylara sahip. Bu arada, model dosyasının olup olmadığı sorulduğunda ise Jim, “20 yıl önceki bir floppy diskette olması gerek” şeklinde cevap vermiş.

Kaynak: http://3dprint.com/12179/old-3d-prints-hagia-sophia/

PAYLAŞ
Önceki İçerik4B Mühendislik
Sonraki İçerikTürkiye’deki ilk Maker Faire için logo tasarımı
Makers Türkiye
Türkiye'nin ilk ve en büyük inovasyon topluluğu Makers Türkiye, yaratıcı projeleri, yeni nesil eğitimleri, etki yaratan sosyal sorumluluk programları, güçlü dijital mecrası sayesinde sağladığı performans pazarlama servisleri ile kurumsal dünyaya, eğitim kurumlarına ve 60 bin kişilik topluluğuna değer katan yaratıcı bir yapıdır. Bizimle iletişime geç: [email protected]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz