1600 Yıllık İstanbul Surları, Zaxe 3 Boyutlu Yazıcı İle Basıldı

İstanbul’un kara surları, 1600 yıllık. Zaxe X1 3 Boyutlu Yazıcı ile, metrobüste olsun, arabayla geçerken olsun, gördüğümüz o tarihi surlar basıldı. İstanbul’u fethetmek için nice devletin ve ordunun geçmeye çalıştığı o surları, dijital ortamda tasarlayıp fiziksel gerçekliğe dönüştürdüler. Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi ve Anadolu Üniversitesi ortaklığıyla gerçekleştirilen proje kapsamında, Edirnekapı’dan Yenikapı boyunca yer alan surlardı bunlar.

ÇEPERDE İstanbul Kara Surları adında gerçekleştirilen proje Figen Kıvılcım Çorakbaş küratörlüğünde gerçekleşti.

Projenin izohips haritası, İstanbul/Kadıköy’de hizmet veren maker atölyesi Küçük Atölye aracılığıyla yapıldı. 3 boyutlu yazıcıda basılması için gerekli modellemeyi Zaxe’den Onur Kılıçlı yaptı.

Baskı Ayrıntıları:

Baskı süresi: 1 adet Zaxe X1 ile 1 ay
Baskı Katman Kalınlığı: 300 mikron
Toplam Maket 3D Baskı Uzunluğu: 15 metre

Sergi İçeri:

Neredeyse 2000 yıllık tarihiyle, kente karakterini vermesiyle, en önemli tarihi eserlerden biri olan İstanbul Kara Surları’nı içeren “ÇEPERDE, İstanbul Kara Surları” sergisi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kendine yer edinmiş, “Theododios Surları” olarak da bilinen bu surlar ile yakın çevresinin incelendiği, 1600 yıllık tarihi boyunca kendin izlerini taşıyan, çok segmentli kültürel peyzaj gözler önüne seriliyor. Sergide, surlarla bütünleşmiş ruhani ve dinsel hafızaya, kentin su sisteminin ve yeşil alanlarının surlarla olan ilişkilerine, surlar çevresinde yaşayan insanların hayat hikayelerine ve surları ziyaret etmiş yerliler ile gezginlerin anılarına yer veriliyor.

Yaklaşık 600 yıldır savaşın gerçekleşmediği bir savunma yapısının, kent yaşamı içerisindeki varoluşunu inceleyen sergi; tarihi fotoğraflardan, edebi eserlerde yer alan metinlerden, bilimsel raporlardan, gezginlerin anı defterlerinden ve pek çok kaynaktan surların anıtsal ve sosyal değeri aktarılıyor.

yararlanılan kaynak: http://zaxe.com/tr/zaxe-x1-ile-istanbulun-surlari-3d-basildi/

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz