150 Yıldır Gözükmeyen Bir Ay Görmek Üzereyiz

Geçen günlerde ayın dolunay şeklinde ve dünyaya daha yakın gözüktüğü gün seni heyecanlandırmış ise şimdi dahası geliyor.

31 Ocak gece yarısında, şimdiye kadar gördüğümüz aylara benzemeyen bir ay ile karşılaşacağız.

Mavi ay, bu ay içindeki ikinci dolunay olacak gibi geliyor. Bu normal şartlarda her iki buçuk yılda bir gerçekleşirken bu sefer bir ay içinde gerçekleşecek.. Ve şimdi bu iki ay, bir ay tutulmasında çakışacak. Ay, her zamankinden daha farklı bir ışıma yapacak. Güneş ile Ay arasında kalan Dünya, güneş ışığını atmosferinden geçirmek zorundadır. Atmosferdeki ışığın 2 katına çıktığı dolunaylar kırmızı bir tonda olduklarından dolayı ay, kan renginde gözükür.

Bu gösteriyi izlemek için en iyi konumlar Space.com aracılığıyla açıklandı. Kan ayı görmek için en iyi yerler Orta ve Doğu Asya, Endonezya, Yeni Zelanda ve Avustralya olacak.

Mavi, kan rengi ve normal ay en son 150 yıl önce muhteşem bir şekilde ortaya çıkmıştı. Ay tutulmalarıyla ilgili resmi bilgilere bakıldığında insanların ayı en son bu şekilde gördüğü tarih takvim yapraklarında 31 Mart 1866’ı gösteriyordu.

Amerika ve Avrupa’nın bir kısmı bu tutulmayı kaçıran ülkelerden olacak. Orta Asya’ya yakın olduğumuz için belki biz görebileceğiz.

Aşağıdaki grafikte bu 3’lü ay halinin nerelerde görünebileceğini inceleyebilirsiniz.

Kuzey Yarımküre en iyi alan gibi gözüküyor. Örneğin Avustralya’yı baz alırsak tutulmanın en belirgin olduğu saat 23:30 olarak gözüküyor ve toplamda 1 saat 16 dakika sürecek.

çeviri kaynağı: https://sciencealert.com/rare-moon-lunar-eclipse-first-time-in-150-years?perpetual=yes&limitstart=1

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz