14 yaşındaki Maker Çocuk: Egemen Ertem!

Çocukların müthiş projelerini ve hedeflerini duyurmak bizi çok mutlu ediyor. Egemen’le ilk tanıştığımızda potansiyeli ve yaptıkları bize oldukça heyecan verdi. Egemen ile beraber birçok şey yapacağımıza inanıyoruz.

İşte karşınızda “Maker Çocuk” Egemen Ertem! 

SolidWorks tasarım yazılımının teknik parça tasarlama yeterliliğini gösteren CSWA sertifikasını alan Türkiye’deki en genç, dünyadaki ikinci en genç kişisi Egemen, sertifikayı 13 yaşındayken almış. Ayrıca Mediacat dergisinin 2014 yılı en yaratıcı 50 Türk listesinde yer almış. Evde ve okulda devamlı olarak yeni projeler peşinde koşuyor. Gelecek için ise çok daha büyük proje hedefleri var.

Selam Egemen, önce yaşından başlayalım?
14 yaşındayım. (2000 doğumluyum)

Kaç yaşından beri birşeyler yapıyorsun ve nasıl başladın?

Bedava Enerji Denemesi

Çocukluğumdan beri “birşey” yapma isteğim vardı. Tübitak’ın Bilim ve Teknik dergisinde 3D yazıcılar hakkında gördüğüm haberden 3D yazıcılara merakım başladı. Yapmak istediğim herşeyde bana yardımcı olacaklarını düşündüm. 3D printerlardan istenilen parçaların nasıl çıktığını araştırmaya başlayınca tasarım programlarının varlığından haberdar oldum. Ozamanlar 12 yaşındaydım. Deneme sürümlerini yükleyerek birkaç tasarım programı üzerinde çalışmalar yaptım. En son SolidWorks programını tasarımlarımda daha etkin kullanabileceğimi düşünerek onun üzerine yoğunlaştım. 3D tasarımda kendimi geliştirdikten sonra 3D printer aldık. O zamandan beri de elle tutulabilir parçalar üretiyorum.


Peki sence nasıl maker olunur?
Bana göre maker olmak aslında kişinin kendine inanmasıyla başlar. Artık eve girmeye hazır durumda olan ve kolay kullanımı olan 3D printerlar aslında insanların alip birşey üretemeyeceklerinden korktuklarından dolayı almadıklarını düşünüyorum. Birçok kişi, istediği takdirde şu an kendine bir 3D printer alıp üretim yapabileceğine inanmıyor. Üstelik tasarım programları da kolaylaştı. Maker olabilmek için önce insanların kendine inanması, sonra hayal kurmaktan çekinmemesi, son olaraksa öğrenmekten keyif alıyor olması lazım bence.

Maket Ödevi
Şu anda en sevdiğin, en farkli bulduğun projelerin nelerdir?
Okul için hazırladığım maket ödevini seviyorum çünkü çok dolu ve büyük idi. Üzerindeki gemileri Thingiverse’den yükledim. Ama köprü tamamen benim tasarımım.

Kendi kendine enerji üretme arayışım sırasında yaptığım deneme parçasını seviyorum çünkü başarısız olmasına rağmen bana başka projelerimde çok yardımcı oldu. Aynı zamanda komplike bir tasarımı vardı ve 26 parçalık bir tasarım olmasına rağmen kısa sürede, hatasız şekilde tasarlamış olmak keyif verdi.

Peki, ileride neler yapmak istiyorsun?

·        Bedava enerji üreten bir sistem
·        Pervanesiz jet motoru
·        Sınırsız baskı boyutlu bir 3d printer yapmak istiyorum.

Umarım hepsini gerçekleştirirsin. Makers Türkiye gönüllüsü olarak aramıza hoş geldin! Elimizden gelen desteği verip hayallerini gerçekleştirmeni sağlamaya çalışacağız.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz