12 yaşında bir yazılımcı: Arda Oskay

Arda 12 yaşında. Lisanslı Kick Boks sporcusu. Sivil toplum kuruluşlarının web sitelerini yapıyor,teknik alt yapılarını sağlıyor. Android uygulamaları geliştiriyor.
Kendi parasını az da olsa kazanarak, ailesinin bu alana karşı önyargılarını kırmış ve desteğini almış.

Programlamaya olan ilgisinin CoderDojo ile yolu kesiştiğinde daha da arttığını belirtiyor.
‘Bilgisayar programlarına ve oyunlara merak salmıştım. Android hakkında az da olsa bilgim vardı. Babam çocuklara gönüllü olarak kod yazma eğitimleri veren bir gönüllü hareket varmış diye beni bilgilendirdi. Ben de hemen eğitimlere katılmak istedim. Her hafta sonu bu eğitimlere de sıkılmadan devam ettim ve ileride de devam edeceğim.’

Şu ana kadar bir çok sivil toplum kuruluşunun (KOREV,Umutlu Yarınlar Derneği,Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği  , …)  web sitelerini yapan ve mobil uygulamalar tasarlayan Arda bu konuda kendini geliştirmeye devam ediyor.  teknovizyon.org’un kurucusu olarak da çalışmalarına devam ediyor.

İOS işletim sisteminde bulunan Siri gibi bir uygulama yapıp çocuklara basit bir şekilde programlamayı öğreten bir uygulama geliştirmek istiyor. Bu projede amacı geliştirdiği programla çocukların diyalog kurabilmelerini sağlayarak daha fazla çocuğun hayatımızı kolaylaştıran programlara ilgisini çekmek. Ve onların da maker hareketi içerisinde yer alabilmelerini sağlamak.

Kendisi gibi bu alana ilgisi olan çocuklara programlamayı öğretmek için daha profesyonel kişilere ulaşmak istiyor. Hatta bu kişilerle tanışmak, bire bir özel programlama dersleri almak ve bunları yaşıtlarına anlatmak istiyor.

Biz de Makers Türkiye olarak ona desteğimizi vererek yolculuğunda daha emin adımlarla yürümesini sağlayacağız. Dileriz onun gibi çocukların sayısı giderek artar ve biz de başarı hikayelerini anlatmaya devam ederiz.

CEVAP VER

Yorum
Lütfen adınızı giriniz